Blog > Komentarze do wpisu

Odwaga na zmiany

O ile poprzedni antysystemowcy, do których zalicza się Palikota czy Janusza Korwina Mikke raczej odnosili się do niespełnionych obietnic partyjnych, to Paweł Kukiz opiera się na przede wszystkim na kontestacji systemu, który tym partiom pozwala nie spełniać obietnic. I budzi swoją osobą coraz większe zainteresowanie.

Oto Bogusław Chrabota w Rzeczpospolitej z 19 kwietnia pisze artykuł o potrzebie nowej konstytucji (http://www4.rp.pl/artykul/1194898-Potrzebna-nowa-konstytucja.html), za nim w tym samym dzienniku Andrzej Stankiewicz dzieli się z nami uwagami o potrzebie zmian w systemie władzy (http://www4.rp.pl/artykul/1194865-Andrzej-Stankiewicz--System-wladzy-do-zmiany.html). Nie przeglądam innej prasy, ale i tam pewnie ruszy dyskusja, że coś się dzieje, coś trzeba zmienić, bo to wszystko eksploduje. Ponieważ od samego początku JOW-om nadano niezwykle perojatywny charakter (robota zwolenników systemów proporcjonalno-większościowych), to otwarte przyznawanie się do rozwiązań społecznych opartych na tym systemie traktowane jest jak kontakt z trędowatym. Zapominamy, że JOW-y obowiązują w krajach gdzie najchętniej emigrują Polacy, do USA, Kanady, Wlk.Brytanii. Dlaczego? Bo tam maja lepiej. Nie trzeba mieć 150 IQ, żeby dobrobyt połączyć z systemem politycznym.

Dlatego z pewnym rozbawieniem obserwuję miotanie się tych, którzy dostrzegli konieczność zmian, ale rozpaczliwie szukają rozwiązań z cyklu "zjeść i mieć" Niestety, podejmowane kilkukrotnie próby zmian kończyły się tak samo, partiokracją. Jeżeli więc tak jest, to nie przyczyną są partie, tylko system, które na to im pozwala. System wyborczy.

Trzeba jeszcze trochę czasu, czasu i cierpliwości w tłumaczeniu, że JOW-y to system wyborczy, który jest normalnym systemem, a nie spiskiem wrogów demokracji, że pozwala na zwykłe funkcjonowanie państwa jak każdy inny. Ale ma jedna zaletę, nie wybieram w nim partii czy stowarzyszeń, tylko ludzi, obywateli. A oni są odpowiedzialni przed społeczeństwem, a nie przed egzekutywą partyjną.  

Dziękuję i dobranoc

G.Steczkowski

poniedziałek, 20 kwietnia 2015, g-steczkowski

Polecane wpisy