Kategorie: Wszystkie | Nasz Grunwald | Nasze Miasto
RSS
czwartek, 25 lutego 2010
Złożona przez mnie interpelacja w sprawie efektywności działania MPU (Miejska Pracownia Urbanistyczna), na którym ciąży w tej chwili wykonanie ca 95 Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego przyniosła odpowiedź Prezydenta Grobelnego, na piśmie zresztą. Otóż Prezydent Grobelny poinformował mnie, ze MPU uchwal rocznie ca 20 planów, co jako niezłemu matematykowi dało sporo do myślenia. Jeżeli bowiem weźmiemy jako dzielną ilość będących do uchwalenia planów, a jako dzielnik ilość, jaką jest w stanie MPU przerobić przez 365 dni, to wychodzi, że ilość lat, które potrzebuje na pozbycie się tego problemu wynosi 5 (słownie: pięć). Nie wiem, kto czyta tego bloga. Pewnie niewielu (choć to przeświadczenie może być nieco mylące ;-)). Ale przynajmniej te osoby winny wiedzieć, że plan, którego okres opracowywania przekracza jeden rok jest fikcją. Dlaczego? Bo chodzi o ten rok. Właśnie ten rok, kiedy za pomocą wywołanego planu można uratować fragment miejskiej przestrzeni przed degradacją lub niepożądana zmianą z powodu nie do końca zbieżnych z interesem mieszkańców interesem dewelopera.
Nie wiem, jak doszło do przyjęcia w skali państwa tego typu systemu zarządzania i dysponowania przestrzenią publiczną. Obiecuję się tym zajać w kontekście szerszym niż poznański. Jedno nie ulega wątpliwości. Mamy do czynienia z fikcją. Zupełnie jak za komuny. Państwo udaje, że płaci, ludzie udają, że pracują. Tutaj samorząd udaję, że panuje a deweloperzy udają, że się dostosowują.
Skończy się jak zwykle. Butelkami z octem. I frustracją

Dziękuję i dobranoc
Grzegorz Steczkowski
 
09:51, g-steczkowski
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 lutego 2010
Niestety, nie udało się. Poznań 5 (47 do 42) głosami przegrał rywalizację o organizację YOG 2014 (Youth Olimpic Games) z chińczykami z Nanjing. Tak niewiele, tak blisko. Jedni będą się cieszyli, inni będą zawiedzeni. Jedni przypną łatkę Prezydentowi Grobelnemu, drudzy odsapną.
I żal imprezy i lekka ulga. Żal, bo byłoby całkiem wesoło. Rock in Rio, potem Igrzyska Młodzieży, do tego stadion na Golęcinie, nowa hala na 15 tys widzów, nowe hotele, nowi my. Plany oszałamiające. A budżet. Cóż, może nie byłoby na dokończenie Grunwaldzkiej czy Obornickiej, ale na igrzyska byłoby na pewno!

Ulga, bo ....

byłoby na pewno?!!


Dziękuje i dobranoc
Grzegorz Steczkowski
22:23, g-steczkowski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 lutego 2010
I udało się! Jest park!
Wszystko teraz zależy od procedur. Jeżeli Pan Dariusz Wechta zdoła uzyskać Decyzję środowiskową, to wystrychnie na dudka społeczność nie tylko ratajską. Ale wtedy nie chciałbym być w skórze radnych Mariusz Wiśniewskiego i Wojciecha Kręglewskiego, chyba najbardziej kojarzonych z sprawą MPZP Park Rataje II.
Właściwie poszło jak spłatka. Kilka wystąpień, nawet nasz kochany i bezkompromisowy Lech Lerczak zachował się z wyjątkową klasą, przedstawiając krótki, treściwy i znakomicie skonstruowany "spicz" zakończony bardzo pozytywnym akcentem propozycji zasadzenia na terenie Parku Rataje II drzewka przy istotnym udziale łopaty Platiniego. Sam smaczek!
Ale tak sobie myślę, że gdyby miasto w osobie Prezydenta Ryszarda Grobelnego trochę inaczej podeszło do sprawy, to problemu by nie było. Chodzi mi o uchwalanie MPZP. Otóż w aktualnej chwili Miejska Pracownia Urbanistyczna zajmuje się opracowaniem 90 planów (sic!!!). Najstarszy z wywołanych planów ma już siedem lat i pewnie od roku chodzi już do jakiejś szkoły;-). Jeżeli uznamy za zasadę, że MPZP jest de facto jedynym skutecznym narzędziem za pomocą którego gmina może panować nad ładem przestrzennym, to nasze miasto kompletnie tego narzędzia wykorzystać nie chce. Przypominam mniej zorientowanym, że aby skutecznie zniechęcić jakiegokolwiek dewelopera od niezgodnego z Studium działania trzeba plan wywołać i opracować w ciągu 12 miesięcy. W Poznaniu jeszcze się to nie udało. Dlaczego?
Wnioski są dwa. Albo tak ma być albo nikomu na tym nie zależy.
Raczej przychylam się do wniosku pierwszego. Z jakiego powodu? Z prostego! Tam chodzi o zbyt wielką kasę, aby nie znalazł się nikt, komu na tym nie zależy.

Dziękuję i dobranoc
Grzegorz Steczkowski
 
Tagi: mpu mpzp
23:50, g-steczkowski
Link Dodaj komentarz »